ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Актуално

Престъпление и жестока гавра с паметта на Кольо Карамфилов

60 крадени матрици за графики на покойния художник стигнаха до галеристи, които искат да ги печатат

Страшно е да откриеш, че най-доверчивата и широка душа по такъв начин е била ограбена, недоумява синът на маестрото Росен

Цинковите платна са изчезнали ателието в Садово седмицата след кончината на твореца, продадени са от тартора на рокерите

Кольо и Росен КарамфиловиКриминално престъпление и жестока гавра с паметта на великолепния творец и човек Кольо Карамфилов. Това сториха неизвестни бандити, успели да задигнат 60 цинкови матрици за отпечатване на графиките на големия маестро, който ни напусна в началото на годината. Обрано е ателието му в Садово. Нямам думи да ви опиша как се чувствам, а имам дар-слово. Страшно е да откриеш, че най-доверчивият човек и най-широката душа, която си познавал, по такъв начин е била ограбена. Думите се губят просто и не мога да коментирам емоциите си, тъй като нямам силите да го направя. Случилото се е извън моралните принципи на нормално мислещия човек, коментира пред Под тепето синът на художника и пряк наследник на Подписа му- поетът Росен Карамфилов.

Грозното арт престъпление излиза наяве преди около месец, когато Росен разбира за изчезналите матрици. Ателието на Кольо е било разбито далеч преди това, в седмицата след смъртта му. В Светая Светих на твореца дни след кончината му нахлуват неизвестни лица. Почти сигурно е, че с тях е имало човек, който е разбирал от графика. До разплитане на възела се стига едва когато се разбрало, че пловдивски галеристи са откупили въпросните матрици. Оказва се, че те са продадени от тартора на рокерите в Пловдив, който неизвестно как се е сдобил с тях. Теорията, че са му подарък лично от Кольо или ги е откупил от художника издиша. Никой нормален жив артист не би си продал матриците. Той може да си продаде графиките, но не ще си продаде плочите, категоричен е Росен.

Случи се следното. Обади ми се един приятел на татко и ми каза: Виж какво, Роска, тук един пловдивчанин има 60 плочи на баща ти и един галерист с 3-4 негови приятели искат да ги откупят. Аз го попитах за какви плочи става въпрос, но той ми отговори, че щом се видя с човека, той щял да ми обясни. На следващия ден се видях с въпросния човек от галерия А+, който ми заяви, че заедно с няколко свои познати иска да купи тези 60 плочи на баща ми. Аз му казах, че ако не се проследи произхода им, аз няма да подписвам или пиша тираж, защото матриците са с изтекъл отдавна тираж. Предупредих да не го прави, защото няма да подпиша, но последва седмица мълчание и разбрах, че са ги купили вече и в общи линии така започна големият Ад, връща назад лентата Росен. В последствие се оказва, че матриците са не само оригиналните, но между тях има емблематични творби на Кольо. Като графиката му Пастирът, с която той печели голямата награда от Международното биенале на графиката във Варна през 1987 г.. Както аз, така и всички близки знаехме, че тази плоча стои до пресата му. За него беше като икона, немислимо е той да продаде точно тази творба. Или пък да я подари. Още нещо – графикът, който ги е консултирал при кражбата, вероятно не е от най-близкото му обкръжение, защото има откраднати някои матрици, които са част от цикли, допълва Росен. Той смята, че купувачът на тези плочи от пловдивската галерия няма общо с извършителите на кражбата. В момента матриците са в тях. Неприятното е обаче, че освен, че държат вероятно крадени творби на Кольо Карамфилов, те се опитват да притискат сина му, по думите му. В последния ми разговор с тях се държаха много нагло с мен. Кой ти е казал, че твоят подпис има някакво значение, ми казаха. Говореха за адвокати и прочие, възмутен и притеснен е Росен. До момента крадците не са разкрити, а преписката се прехвърля между различни служби. Сега с нея ще се занимават криминалистите в Садово. Очаквам полицията да си свърши работата. Моля се да се случи, казва накрая Росен.

А отгоре, с четка в ръка, ни гледа Кольо Карамфилов и може би си казва: Ех тая скептична яма, мамка й…
 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина